Livemedia Home
facebook_icon twitter_icon youtube_icon google_plus_icon instagram rss_icon

 Login / Register to Livemedia


A+ | A-
GR | GLOBAL | UK

12/05/2016 Congresses | 1st Conference on Cardiovascular Imaging in Clinical Practice

Congresses | 1st Conference on Cardiovascular Imaging in Clinical Practice  
 

Share

134.462 total
1.008 live
54.094 video
72.127 photo
Views:
 
Sort by Date | Views
Watch live and on demand the "1st Conference on Cardiovascular Imaging in Clinical Practice" organised by Imperial College London Department of Echocardiology, Hammersmith Hospital, to be held on 12-14 May 2016, at Hilton in Athens.


12/05 ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ
09:30 - 11:00
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Α’ 

Ο ρόλος της απεικόνισης στις βαλβιδοπάθειες I

Evaluated
Evaluation
09:30 - 09:45
Ανατομία της μιτροειδικής συσκευής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Τσιάπρας (Αθήνα)

09:45 - 10:00
Ανατομία της αορτής (ρίζα-βαλβίδα)

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Λ. Ραλλίδης (Αθήνα)

10:00 - 10:15
Εκτίμηση στένωσης μιτροειδούς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Μακαβός (Αθήνα)

10:15 - 10:30
Εκτίμηση στένωσης αορτής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Στεφανίδης (Αθήνα)

10:30 - 10:45
Δυναμική αξιολόγηση στενωτικών βαλβιδοπαθειών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Κλέττας (Μ. Βρετανία)

10:45 - 11:00
Συζήτηση

Σχολιαστές: Π. Μαργέτης (Λειβαδιά), Α. Θεοδόσης - Γεωργιλάς (Αθήνα), Π. Κωστάκου (Αθήνα)

Πρόεδροι: Γ. Καρατασάκης (Αθήνα), Ι. Παρασκευαΐδης (Αθήνα)

11:00 - 12:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ B’ 

Ο ρόλος της απεικόνισης στις βαλβιδοπάθειες ΙΙ

Evaluated
Evaluation
11:00 - 11:15
Συνδυασμένη στένωση και ανεπάρκεια αορτής – εκτίμηση βαρύτητας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Αναγνώστου (Θεσσαλονίκη)

11:15 - 11:30
Επιλογή αορτικής στένωσης για διαδερμική αντιμετώπιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Δρακοπούλου (Αθήνα)

11:30 - 11:45
Χειρουργική αντιμετώπιση – τι περιμένει ο χειρουργός από την απεικόνιση;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Σταυρίδης (Αθήνα)

11:45 - 12:00
Ο ρόλος της δυναμικής υπερηχοκαρδιογραφίας στην αορτική στένωση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Αγγέλη (Αθήνα)

12:00 - 12:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Δ. Μπελντέκος (Αθήνα), Π. Καλύβας (Αθήνα), Κ. Περρέας (Αθήνα)

Πρόεδροι: Σ. Χαντανής (Αθήνα), Ι. Οικονομίδης (Αθήνα)

12:30 - 13:00
Διάλειμμα 

13:00 - 13:30
Διάλεξη 

Evaluated
Evaluation
13:00 - 13:30
Παρόν και μέλλον της αντιμετώπισης μιτροειδικής ανεπάρκειας

The present and future of management of mitral regurgitation

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Σπάργιας (Αθήνα)

Πρόεδροι: Ι. Κανακάκης (Αθήνα), Χ. Ολύμπιος (Αθήνα)

13:30 - 14:00
Διάλεξη 

Evaluated
Evaluation
13:30 - 14:00
Παρόν και μέλλον της αντιμετώπισης αορτικής στένωσης

The present and future of management of Aortic Stenosis

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: R. Rosenheck (Austria)

Πρόεδροι: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα), Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)

14:00 - 14:15
Διάλεξη 

Evaluated
Evaluation
14:00 - 14:15
Ιmaging in percutaneous aortic valve replacement

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: J. Bax (The Netherlands)

Πρόεδροι: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα), Γ. Αθανασόπουλος (ΑΘΗΝΑ)

14:15 - 14:45
Διάλειμμα 

14:45 - 16:00
Κλινικά Σενάρια –Υπερηχοκαρδιογραφία 

Evaluated
Evaluation
14:45 - 14:55
1. Υπερτροφία αριστερής κοιλίας / Από την αξιολόγηση στη διαχείριση - Γ.Ν.Ε. Θριάσιο, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Κωστάκου

14:55 - 15:05
2. Ενδοκαρδίτιδα μιτροειδούς / Από τη διάγνωση στην αντιμετώπιση - Γ.Ν. Τζάνειο, Πειραιάς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Δεστούνης

15:05 - 15:15
3. Σύνδρομο Alcapa - Π.Γ.Ν. Νίκαιας, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Μάργος

15:15 - 15:25
4. ΟΕΜ κατώτερο & εμμένουσα υποξυγοναιμία - Π.Γ.Ν. Αττικό, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Μακαβός

15:25 - 15:35
5. Εκτίμηση δεξιάς κοιλίας και πνευμονικής βαλβιδοπάθειας σε τετραλογία Fallot - Π.Γ.Ν. Νίκαιας, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Χριστούλας

15:35 - 15:45
6. Ανεπάρκεια μιτροειδούς - αντιμετώπιση με clip - Γ.Ν. Ιπποκράτειο, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητές: Αικ. Αυγεροπούλου, Ι. Βαγενά

15:45 - 15:55
7. Καρκινοειδές σύνδρομο - Α’ Πανεπιστημιακή, Γ.Ν. Ιπποκράτειο, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Βενιέρη

Πρόεδροι: Ν. Κουρής (Αθήνα), Α. Στεφανίδης (Αθήνα), Χ. Χρυσοχόου (Αθήνα)

16:00 - 17:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Γ’ 

Ο ρόλος της απεικόνισης στις βαλβιδοπάθειες IIΙ

Evaluated
Evaluation
16:00 - 16:15
Ανεπάρκεια μιτροειδούς και αορτής – εκτίμηση βαρύτητας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πατριανάκος (Ηράκλειο)

16:15 - 16:30
Ο ρόλος της δυναμικής υπερηχοκαρδιογραφίας στις βαλβιδικές ανεπάρκειες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Πατσούρας (Ιωάννινα)

16:30 - 16:45
Χειρουργική αντιμετώπιση – τι περιμένει ο χειρουργός από την απεικόνιση;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Παττακός (Αθήνα)

16:45 - 17:00
Επιλογή για διαδερμική αντιμετώπιση ανεπάρκειας μιτροειδούς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Χρυσοχέρης (Αθήνα)

17:00 - 17:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Δ. Τσεκούρα (Αθήνα), Σ. Φραγκούλης (Αθήνα), Κ. Ευδωρίδης (Αθήνα)

Πρόεδροι: Σ. Φούσας (Αθήνα), Γ. Χάχαλης (Πάτρα)

17:30 - 19:00
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Δ’ 

Διαδερμική αντιμετώπιση δομικών παθήσεων: Ο ρόλος της απεικόνισης στο αιμοδυναμικό εργαστήριο

Evaluated
Evaluation
17:30 - 17:45
Στην TAVI

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Βαβουρανάκης (Αθήνα)

17:45 - 18:00
Στη σύγκλειση ASD

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Κιάφφα (Αθήνα)

18:00 - 18:15
Στη σύγκλειση LAA

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Τούτουζας (Αθήνα)

18:15 - 18:30
Σε σύγκλειση παραβαλβιδικών ανεπαρκειών προσθετικών βαλβίδων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Δάρδας (Θεσσαλονίκη)

18:30 - 18:45
Στην τοποθέτηση Mitral Clip

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Νινιός (Θεσσαλονίκη)

18:45 - 19:00
Συζήτηση

Σχολιαστές: Σ. Κούνας (Αθήνα), Κ. Ραϊσάκης (Αθήνα), Α. Τζίφα (Αθήνα)

Πρόεδροι: Σ. Παττακός (Αθήνα), Β. Βούδρης (Αθήνα)

19:00 - 20:00
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ της εταιρίας SIEMENS HEALTHCARE ABEE 

Evaluated
Evaluation
19:00 - 20:00
Advanced applications in echocardiography

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: A. Ziegler (Germany)

Πρόεδροι: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα), Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)

20:00 - 20:30
Καλωσόρισμα 

Evaluated
Evaluation
13/05 ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ
09:00 - 10:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Α’ 

Ο ρόλος της απεικόνισης στην ηλεκτροφυσιολογία I / Υπόστρωμα Κόλποι – Ωτία

Evaluated
Evaluation
09:00 - 09:15
Προπαρασκευή – διάγνωση / Ανατομία ωοειδού τρήματος

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Αγγέλη (Αθήνα)

09:15 - 09:30
Αριστερός κόλπος / Πνευμονικές φλέβες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Πούλος (Αθήνα)

09:30 - 09:45
Αξιολόγηση ουλής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Παπαδόπουλος (Αθήνα)

09:45 - 10:00
Θρομβωτικό υλικό στους κόλπους. Από τη στάση στο θρόμβο

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Καρατασάκης (Αθήνα)

10:00 - 10:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Κ. Λιάγκας (Αθήνα), Ε. Χαμόδρακα (Αθήνα), Ε. Καλκανδή (Αθήνα)

Πρόεδροι: Α. Κατσίβας (Αθήνα), Αντ. Μανώλης (Αθήνα)

10:30 - 11:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Β’ 

Ο ρόλος της απεικόνισης στην ηλεκτροφυσιολογία II / Υπόστρωμα Κοιλίες

Evaluated
Evaluation
10:30 - 10:45
Εκτίμηση δυσυγχρονισμού το 2016

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Χριστοφοράτου (Αθήνα)

10:45 - 11:00
ARVC /βασικός ρόλος της απεικόνισης στη διάγνωση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ρ. Βρεττού (Αθήνα)

11:00 - 11:15
Αρρυθμιολογικό υπόστρωμα – λειτουργικό mapping

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Λέτσας (Αθήνα)

11:15 - 11:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Γ. Πούλος (Αθήνα), Γ. Τρανταλής (Αθήνα), Δ. Μυτάς (Αθήνα)

Πρόεδροι: Θ. Καραμήτσος (Θεσσαλονίκη), Κ. Γκατζούλης (Αθήνα)

11:30 - 12:00
Διάλεξη 

Evaluated
Evaluation
11:30 - 12:00
Ο ρόλος της απεικόνισης στη διάγνωση και θεραπεία του ασθενούς με μυοκαρδιοπάθεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πανταζής (Μ. Βρετανία)

Πρόεδροι: Χ. Καρβούνης (Θεσσαλονίκη), Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα)

12:00 - 12:30
Διάλειμμα 

12:30 - 14:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Γ’ 

Μυοκαρδιοπάθειες – Ο ρόλος της απεικόνισης

Evaluated
Evaluation
12:30 - 12:45
Διερεύνηση της αθλητικής καρδιάς

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Αναστασάκης (Αθήνα)

12:45 - 13:00
Διερεύνηση της υπερτροφίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Κουρής (Αθήνα)

13:00 - 13:15
Επιλογή θεραπευτικών παρεμβάσεων στις μυοκαρδιοπάθειες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Μαγγίνας (Αθήνα)

13:15 - 13:30
Η θέση της απεικόνισης στις νέες κατευθυντήριες οδηγίες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Ευθυμιάδης (Θεσσαλονίκη)

13:30 - 13:45
Μυοκαρδιοπάθεια από χημειοθεραπεία. Διάγνωση και αντιμετώπιση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Βαρτελά (Αθήνα)

13:45 - 14:00
Διερεύνηση ίνωσης και κλινική σημασία

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Θ. Καραμήτσος (Θεσσαλονίκη)

14:00 - 14:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Κ. Λαμπρόπουλος (Αθήνα), Ν. Ποντικάκης (Αθήνα), Η. Γιαλάφος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Ν. Κελέκης (Αθήνα), Σ. Κυρζόπουλος (Αθήνα)

14:30 - 15:30
Διάλειμμα 

15:30 - 16:30
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ της εταιρίας GENERAL ELECTRIC 

Evaluated
Evaluation
15:30 - 16:30
Cardiology procedures in the Hybrid OR

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: L. Molnar (Hungary)

Πρόερδρος: Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)

16:30 - 18:00
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Δ’ 

Πνευμονική Υπέρταση – Ο βασικός ρόλος της καρδιαγγειακής απεικόνισης

Evaluated
Evaluation
16:30 - 16:45
Αναδιαμόρφωση δεξιάς κοιλίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Αικ. Αυγεροπούλου (Αθήνα)

16:45 - 17:00
Σύνδρομο Eisenmerger: Σύγχρονη διαχείριση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Μπρίλη (Αθήνα)

17:00 - 17:15
Διαστρωμάτωση κινδύνου / βελτιστοποίηση της αγωγής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γιαννακούλας (Θεσσαλονίκη)

17:15 - 17:30
Οξεία και χρόνια πνευμονική εμβολή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Άνθη (Αθήνα)

17:30 - 18:00
Συζήτηση

Σχολιαστές: Ε. Δεμερούτη (Αθήνα), Α. Φρογουδάκη (Αθήνα), Ρ. Αποστολοπούλου (Αθήνα)

Πρόεδροι: Σ. Ορφανός (Αθήνα), Ι. Λεκάκης (Αθήνα)

18:00 - 18:30
Διάλεξη 

Evaluated
Evaluation
18:00 - 18:30
Το Περικάρδιο: από την απεικόνιση στην κλινική πράξη

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Λάζαρος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα), Σ. Τουμανίδης (Αθήνα)

18:30 - 20:00
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ της εταιρίας MSD 

Η διέγερση της sGC στη θεραπεία της πνευμονικής υπέρτασης

Evaluated
Evaluation
18:30 - 18:40
Το περιβάλλον της πνευμονικής υπέρτασης στην Ελλάδα: Ποια τα θεραπευτικά κενά;

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα)

18:40 - 19:00
Κατευθυντήριες συστάσεις ΕSC/ERS 2015 για την πνευμονική υπέρταση – Ο ρόλος της ριοσιγουάτης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Δ. Τσιάπρας (Αθήνα)

19:00 - 19:25
Περιστατικό πνευμονικής αρτηριακής υπέρτασης

Διέγερση της sGC στην κλινική πράξη: Κλινικό περιστατικό

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Άνθη (Αθήνα)

19:25 - 19:50
Περιστατικό χρόνιας θρομβοεμβολικής αρτηριακής υπέρτασης

Διέγερση της sGC στην κλινική πράξη: Κλινικό περιστατικό

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γιαννακούλας (Θεσσαλονίκη)

19:50 - 20:00
Συμπεράσματα – Σχολιασμός

Evaluated
Evaluation

Σχολιαστής: Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα), Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)

14/05 ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ
09:00 - 10:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Α’ 

Γεωμετρικός ανασχεδιασμός αριστερής κοιλίας και επιπλοκές μετά από οξύ έμφραγμα. Ο ρόλος της καρδιακής απεικόνισης

Evaluated
Evaluation
09:00 - 09:15
Εκτίμηση της βιωσιμότητας. Γιατί και πότε

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ν. Αλεξόπουλος (Αθήνα)

09:15 - 09:30
Ενδείξεις για κοιλιοπλαστική / ανευρυσματεκτομή

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Πίτσης (Θεσσαλονίκη)

09:30 - 09:45
Βελτιστοποίηση θεραπευτικών παρεμβάσεων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Οικονόμου (Αθήνα)

09:45 - 10:00
Διαχείριση μετεμφραγματικών επιπλοκών

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Ιακώβου (Αθήνα)

10:00 - 10:15
Αιμοδυναμική εκτίμηση βαρέως πάσχοντος στην ΜΕΘ

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Κεραμιδά (Μ. Βρετανία)

10:15 - 10:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Κ. Ριτσάτος (Αθήνα), Ι. Κανακάκης (Αθήνα), Χ. Χασικίδης (Κόρινθος)

Πρόεδροι: Π. Δανιάς (Αθήνα), Γ. Θεοδωράκης (Αθήνα)

10:30 - 11:55
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Β’ 

Χρόνια στεφανιαία νόσος – Ο ρόλος της απεικόνισης

Evaluated
Evaluation
10:30 - 10:45
Εκτίμηση του ισχαιμικού φορτίου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Θ. Ζαγκλαβάρα (Θεσσαλονίκη)

10:45 - 11:00
Αξιολόγηση θεραπευτικών στόχων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Χρυσοχόου (Αθήνα)

11:00 - 11:15
Ενδείξεις τεκμηριωμένης επαναιμάτωσης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Η. Καραμπίνος (Αθήνα)

11:15 - 11:30
Τεχνικές αξιολόγησης ισχαιμίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Κίτσιου (Αθήνα)

11:30 - 11:45
Η θέση της αξονικής στεφανιογραφίας – πότε και γιατί

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ειρ. Μαστοράκου (Αθήνα)

11:45 - 11:55
Συζήτηση

Evaluated
Evaluation

Σχολιαστές: Α. Μπράτσας (Αθήνα), Σ. Κάκουρος (Αθήνα), Σ. Πολύμερος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Φ. Παρθενάκης (Ηράκλειο), Α. Πιπιλής (Αθήνα)

11:55 - 12:10
Διάλειμμα 

12:10 - 12:30
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ της εταιρίας ΦΙΛΙΠΣ ΕΛΛΑΣ ΑΕΒΕ 

Evaluated
Evaluation
12:10 - 12:30
Latest advances on echocardiography

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: J. Bielczynski (Germany)

Πρόερδρος: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα)

12:30 - 13:00
Διάλεξη (μεταφορά την Πέμπτη 12/5, 14:00 - 14:15) 

Evaluated
Evaluation
12:30 - 13:00
Ιmaging in percutaneous aortic valve replacement

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: J. Bax (Netherlands)

Πρόεδροι: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα), Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)

13:00 - 14:30
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Γ’ 

Καρδιακή Ανεπάρκεια – Ο ρόλος της απεικόνισης

Evaluated
Evaluation
13:00 - 13:15
Εκτίμηση συστολικής λειτουργίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Βλασερός (Αθήνα)

13:15 - 13:30
Σημασία και αξιολόγηση δεξιάς κοιλίας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Μάτσακας (Αθήνα)

13:30 - 13:45
Τελικού σταδίου καρδιακή ανεπάρκεια

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Αδαμόπουλος (Αθήνα)

13:45 - 14:00
Διατηρημένο κλάσμα εξώθησης (διάγνωση και διαστρωμάτωση κινδύνου)

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Οικονομίδης (Αθήνα)

14:00 - 14:15
Ο μεταμοσχευμένος ασθενής

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Γκουζιούτα (Αθήνα)

14:15 - 14:30
Συζήτηση

Σχολιαστές: Ε. Λεοντιάδης (Αθήνα), Α. Τσούκας (Αθήνα), Ι. Φελέκος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Σ. Κάκουρος (Αθήνα), Α. Τρίκας (Αθήνα)

14:30 - 15:00
Διάλειμμα 

15:00 - 16:30
Κλινικά Σενάρια - Απεικόνιση 

Ομάδες Εργασίας Απεικόνισης / Καρδιακής Ανεπάρκειας

Evaluated
Evaluation
15:00 - 15:13
1. Αναμένοντας το μη αναμένομενο μετά από τροχαίο ατύχημα - Γ.Ν. Παπαγεωργίου, Θεσσαλονίκη

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Β. Σαχπεκίδης

15:13 - 15:26
2. Στένωση αορτική: Τι άλλο εκτός από υπερηχοκαρδιογράφημα; - Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Χαλικιάς

15:26 - 15:39
3. Θωρακαλγία με ΗΚΦικες αλλοιώσεις σε νεόπλασμα πνεύμονα - Ν. Metropolitan, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Παληός

15:39 - 15:52
4. Απεικόνιση σε ασθενή με mitral clip: Αναζητώντας το clip - Π.Γ.Ν. Αττικόν, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Σ. Κατσάνος

15:52 - 16:05
5. H απεικόνιση στην στένωση μιτροειδούς μετά βαλβιδοπλαστική - Π.Γ.Ν. ΑΧΕΠΑ, Θεσσαλονίκη

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Χ. Νικολαΐδου

16:05 - 16:18
6. Δίπτυχη αορτική βαλβίδα και μη συμπαγές μυοκάρδιο - Γ.Ν. Λαϊκό, Αθήνα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Μ. Μπόνου

16:18 - 16:30
7. Διηθητική μυοκαρδιοπαθεια - Αμυλοείδωση ηλικιωμένου - Γ.Ν. Καρδίτσας

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Τσατίρης

Πρόεδροι: Θ. Καραμήτσος (Θεσσαλονίκη), Σ. Κυρζόπουλος (Αθήνα), Α. Δούρας (Βόλος)

16:30 - 17:15
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Δ’ 

Εκτίμηση του αθηρωματικού φορτίου – Ο ρόλος της απεικόνισης στη θεραπεία

Evaluated
Evaluation
16:30 - 16:40
Αξιολόγηση των καρωτίδων στη διαστρωμάτωση κινδύνου

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Α. Ανδρουλάκης (Αθήνα)

16:40 - 16:50
Κοιλιακή αορτή: από την αξιολόγηση στην παρέμβαση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ε. Γιαννάκος (Αθήνα)

16:50 - 17:00
Στεφανιαία ανατομία: Από το φορτίο ασβεστίου στην επικάρδια στένωση

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Παγωνίδης (Κρήτη)

17:00 - 17:15
Συζήτηση

Σχολιαστές: Ν. Κελέκης (Αθήνα), Ε. Οικονόμου (Αθήνα), Γ. Σιάσος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Κ. Τούτουζας (Αθήνα), Γ. Ρουσσάκης (Αθήνα)

17:15 - 18:00
ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ Ε’ 

Λοιμώδης Ενδοκαρδίτιδα

Evaluated
Evaluation
17:15 - 17:25
Στη φυσική και προσθετική βαλβίδα

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Ι. Μπαρμπετσέας (Αθήνα)

17:25 - 17:35
Στις εμφυτευμένες συσκευές

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Γκατζούλης (Αθήνα)

17:35 - 17:45
Η θέση των απεικόνισης στις νεότερες οδηγίες

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Κ. Αναγνωστόπουλος (Αθήνα)

17:45 - 18:00
Συζήτηση

Σχολιαστές: Γ. Σαρόγλου (Αθήνα), Ι. Φελέκος (Αθήνα)

Πρόεδροι: Η. Ρεντούκας (Αθήνα), Γ. Μάκος (Αθήνα)

18:00 - 18:30
Διάλεξη 

Evaluated
Evaluation
18:00 - 18:30
Αντιθρομβωτική αγωγή στην κλινική πράξη. Σημασία των απεικονιστικών δεδομένων

Evaluated
Evaluation

Ομιλητής: Γ. Γεροτζιάφας (Γαλλία)

Πρόεδροι: Δ. Κόκκινος (Αθήνα), Δ. Κρεμαστινός (Αθήνα)

18:30 - 20:00
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ της εταιρίας MENARINI HELLAS 

Evaluated
Evaluation
20:00 - 20:30
ΛΗΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ 

Evaluated
Evaluation

Πρόεδροι: Π. Νιχογιαννόπουλος (Αθήνα), Γ. Αθανασόπουλος (Αθήνα)